زمان جاری : سه شنبه 08 اسفند 1402 - 7:58 قبل از ظهر
نام کاربری : پسورد : یا عضویت | رمز عبور را فراموش کردم


سلام مهمان گرامي؛
مهمان گرامي، براي مشاهده تالار با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد


آیا میدانید؟ ایا میدانید :


تعداد بازدید 10399
نویسنده پیام
karimiahmad آفلاینارسال‌ها : 55
عضویت: 15 /4 /1390
محل زندگی: تهران
سن: 25
شناسه یاهو: karimiahmad07@live.com
تشکرها : 17
تشکر شده : 24
انواع روش‌های کدگذاری

امضای کاربر :
زیباترین لحظه زندگی لحظه زیبای الان توست، قدرش را بدان و از دستش مده.

پنجشنبه 11 دی 1348 - 03:30
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
karimiahmad آفلاین
ارسال‌ها : 55
عضویت: 15 /4 /1390
محل زندگی: تهران
سن: 25
شناسه یاهو: karimiahmad07@live.com
تشکرها : 17
تشکر شده : 24

پاسخ : 1 RE انواع روش‌هاي کدگذاري (1)
همان‌طور که در مطلب اصول اولیه کدگذاری داده هابه طور مفصل توضیح دادیم، برای انتقال داده‌ها چه به صورت دیجیتال و چه به صورت آنالوگ، بسته به نوع محیط انتقال داده‌های باید به صورت دیجیتال یا آنالوگ کد گذاری شوند. در این مقاله تلاش بر این است که خوانندگان با تکنیک‌های کدگذاری به صورت دقیق تر آشنا شوند.وقتی می‌خواهیم از دستگاه دیجیتالی داده‌هایی را به دستگاه دیجیتالی دیگری ارسال کنیم، در ساده‌ ترین حالت سیگنال‌های ارسالی نیز دیجیتالی خواهند بود. مانند ارسال اطلاعات از کامپیوتر به چاپگر. در اینگونه ارسال‌ها صفر و یک به پالس‌های سیگنال تبدیل می‌شوند و سطح ولتاژ نشان‌دهنده مقدار داده است.
در مقاله "اصول اولیه کدگذاری داده‌ها" دلایل نیاز به کدگذاری را توضیح دادیدم. مهم ترین این دلایل، هم گام سازی میان فرستنده و گیرنده و کاهش میزان خطاست. فرض کنید یک ها با ولتاژ hight و صفر ها با ولتاژ low کد شوند. اگر ارسال 8 بیت در رسانه انتقال 1 ثانیه زمان ببرد. و فرستنده با نرخ 8 بیت بر ثانیه داده‌ها را ارسال می‌کند. اگر به دلایلی، گیرنده در یکی از این ارسال‌ها 1.2 ثانیه زمان برای خواندن صرف کند. با این حساب1 بیت اضافی ارسال شده خوانده می‌شود که متعلق به رشته‌ی بیتی اولیه نیست و این یک اضافی در هر بار رمز گشایی سبب ایجاد خطا می‌شود.

برای کد گذاری داده دیجیتال به سیگنال دیجیتال 3 دسته روش اصلی وجود دارد


Unipolar یا تک قطبیPolar یا قطبی
Bipolar یا دو قطبی

Unipolar یا تک قطبی


این روش کد گذاری از تمام روش‌ها ساده تر است. به این صورت که برای ارسال سیگنال از ولتاژ صفر برای نشان دادن صفر و از ولتاژ بالا یا پایین (یکی از پلاریته ها) برای نشان دادن یک استفاده می‌شود. این روش به دلیل استفاده از تنها یک پلاریته، تک قطبی نام گرفته است. در این روش مشکلاتی چون هم گام سازی به چشم می‌خورد.
Polar یا قطبی


در این روش بر خلاف روش قبل که تنها از یکی از سطوح ولتاژ استفاده کردیم، از دو سطح ولتاژ استفاده می‌کنیم. هر چه تعداد سطوح ولتاژ بیشتر شود، تشخیص دادن کدهای ارسالی سخت‌تر خواهد شد. این روش خود سه زیر مجموعه معروف دارد. RZ یا بازگشت به صفر (مخفف Return to Zero)
NRZ یا عدم بازگشت به صفر (مخفف Non Return to Zero)
Biphase یا دوفازی

کدگذاری RZ


همان طور که توضیح دادیم اگر رشته بیتی شامل تعداد زیادی صفر یا یک پشت سر هم باشد، گیرنده ممکم است در تشخیص آنها دچار خطا شود. یک راه حل ساده اما پر هزینه برای بر طرف کردن این مشکل، ارسال سیگنال کلاک (سیگنالی که با توجه به آن بیت‌های یک و صفر تفسیر می‌شوند) به صورت جداگانه است. یکی از ویژگی‌های مهم روش‌های کد گذاری سعی در گنجاندن سیگنال کلاک در خود سیگنال داده است. به طوری که سیگنال ارسالی خود عمل کلاک و هم گام سازی را انجام دهد.
برای دست یابی به هدف، سیگنال به ازای هر بیت باید تغییر کند. در روش RZ، سیگنال نه تنها به ازای هر بیت تغییر می‌کند بلکه در طول یک دوره بیتی نیز تغییر می‌کند. شکل را ببینید تا خوب متوجه شوید.
همان طور که مشاهده می‌کنید، در این روش برای نشان دادن یک از ولتاژ high به صفر می‌رویم و برای نشان دادن صفر از ولتاژ low به صفر می‌رویم. در واقع ما در نیمه هر دوره بیتی بازگشت به صفر داریم.

کد گذاری NRZ


در این روش باز گشت به صفر نداریم و تغییرات سیگنال تنها در پایان هر دوره بیتی ( مدت زمانی که طول می‌کشد تا یک بیت ارسال شود) رخ می‌دهد. در این روش یک را با سطح ولتاژ high و صفر را با سطح ولتاژ low نشان می‌دهیم.
نسخه دیگری از این روش کد گذاری وجود دارد که به NRZ-I یا NRZ-m (NRZ-mark) مشهور است. این روش کدگذاری بر مبنای نوع ورودی قبلی است. به این معنا که اگر در آغاز دوره بیتی 1 داشتیم، در سطح سیگنال تغییر ایجاد می‌کنیم ولی اگر صفر داشتیم، سطح سیگنال ثبت می‌ماند و تغییر نمی‌کند. برای درک بهتر حتما تصویر زیر را ببینید.
کد گذاری دو فازی


روش دوفازی پدر این روش سعی شده مشکلات دو روش قبلی تا حدودی حل شود. خود این روش به قسمت منچستر (Manchester) و منچستر تفاضلی (Differential Manchester) تقسیم بندی می‌شود که در مقاله بعدی به توضیح آن خواهیم پرداخت.
ادامه دارد...


منابع:
Line codec analyzer
Line codes for digital transmissions

امضای کاربر :
زیباترین لحظه زندگی لحظه زیبای الان توست، قدرش را بدان و از دستش مده.

دوشنبه 14 شهریور 1390 - 21:12
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
karimiahmad آفلاین
ارسال‌ها : 55
عضویت: 15 /4 /1390
محل زندگی: تهران
سن: 25
شناسه یاهو: karimiahmad07@live.com
تشکرها : 17
تشکر شده : 24

پاسخ : 2 RE انواع روش‌های کدگذاری (2)
همان‌طور که در مطلب اصول اولیه کد گذاری داده‌ها به طور مفصل توضیح دادیم، برای انتقال داده‌ها چه به صورت دیجیتال و چه به صورت آنالوگ، بسته به نوع محیط انتقال داده‌های باید به صورت دیجیتال یا آنالوگ کد گذاری شوند. در این مقاله تلاش بر این است که خوانندگان با تکنیک‌های کدگذاری به صورت دقیق تر آشنا شوند.در قسمت قبلی کدگذاری های کد خط، شامل تک قطبی، قطبی را توضیح دادیم. همچنین گفتیم کدگذاری قطبی خود به سه دسته RZ، NRZ و دوفازی تقسیم می‌شود. در این مقاله ابتدا روش دو فازی توضیح داده می‌شود.

کد گذاری دو فازی


روش دوفازی، در این روش سعی شده مشکلات دو روش قبلی تا حدودی حل شود. خود این روش به قسمت منچستر (Manchester) و منچستر تفاضلی (Differential Manchester) تقسیم بندی می‎شود.
منچستر


در این تکنیک، در وسط هر دوره بیتی، یک گذار وجود دارد که به عنوان محتوای بیت و کلاک مورد استفده قرار می‌گیرد. مانند شکل اگر از high به low برویم صفر و اگر از low به high برویم، یک کد می‌شود.

منچستر تفاضلی


در این روش، مانند NRZ-I از عدم تغییر استفاده می‌کنیم. در روش NRZ-I عدم گذار به معنای صفر بود ولی در اینجا عدم وارونگی به معنای یک است. کد گذاری دو قطبی


در این روش، به جای دو سطح ولتاژ، از سه سطح ولتاز مثبت، منفی و صفر استفاده می‌کنیم. اگر یادتان باشد در روش RZ نیز از سه سطح ولتاژ استفاده می‌کردیم ولی سطح صفر، نشانگر داده دودویی نبود. در این هر سه سطح نمایانگر داده هستند.کدگذاری AMI


رشته ی داده های بیتی در این تکنیک به این صورت کد می‌شود که عدد صفر، به ولتاژ صفر نسبت داده می‌شود و عدد یک به ولتاژهای مثبت و منفی. به این صورت که اولین یک، ولتاژ مثبت می‌گیرد و یک بعدی ولتاژ منفی و این روند تا آخر رشته بیتی انجام می‌شود.اشکال این روش احتمال خطای بیشتر آن نسبت به روش های منچستر و NRZ است ولی در مقابل با کاهس مولفه DC و امکان همگام سازی و استفاده کارا از پهنای باند رو به رو هستیم.
کدگذاری B8ZS


این تکنیک از تکنیک های منشعب شده از AMI است. یکی از معیب روش AMI وجود صفرهای متوالی بود زیرا در این حالت سیگنال برای مدتی صفر خواهد بود و هم زمانی از میان می‌رود. عدد 8 در نام این روش بدین معناست که در انتهای هر هشت صفر متوالی یک تغییر مصنوعی در سیگنال به وجود می‌آوریم. مطابق تصویر، اگر آخرین یک دارای ولتاژ منفی باشد، تغییر مصنوعی دارای 5 پالس منفی، مثبت، صفر، مثبت و صفر می‌شود. و اگر آخرین یک دارای ولتاژ مثبت باشد، تغییر مصنوعی دارای 5 پالس مثبت، منفی، صفر،منفی و مثبت است. دقت کنید که این 5 پالس در گیرنده به عنوان عدد صفر تعبیر می‌شوند.این روش استاندارد کدگذاری آمریکای شمالی است.
کد گذاری HDB3


در این روش به جای هر 8 بیت صفر متوالی، 4 بیت صفر متوالی در نظر گرفته می‌شود. شکل تغییر مصنوعی به تعداد زوج یا فرد بودن یک‌هاتا قبل از رسیدن به 4 صفر متوالی بستگی دارد. به این ترتیب که اگر تعداد یک ها زوج بود، تغییر مصنوعی به شکل 4 پالس مثبت، صفر، صفر و مثبت خواهد بود و اگر تعداد یک ها فرد باشد، تغییر مصنوعی به شکل صفر، صفر، صفر و منفی خواهد بود. این تکنیک کدگذاری در اروپا و ژاپن مورد استفاده قرار می گیرد.کد گذاری 21BQ


در این روش از 4 سطح ولتاژ استفاده می‌کنیم به طوری که هر پالس نمایانگر دو بیت داده است. چهار سطح به ترتیب: +3، +1، -1 و -3 هستند. این روش به سطح قبلی وابسطه است.
اگر سطح قبلی مثبت باشد و بیت بعدی به ترتیب زیر باشد، ولتاژ برابر است با :
00: ولتاژ +1
01: ولتاژ +3
10: ولتاژ –1
11: ولتاژ -3

اگر سطح قبلی منفی باشد و بیت بعدی به ترتیب زیر باشد، ولتاژ برابر است با:
00: ولتاژ -1
01: ولتاژ +1
11: ولتاژ +3

کدگذاری MLT-3


این روش مانند NRZ-I است با این تفاوت که از سه سطح ولتاژ استفاده می‌کنیم. سطوح مثبت، منفی و صفر. اگر بیت بعدی صفر باشد گذار نداریم.
اگر بیت بعدی یک باشد و سطح فعلی غیر صفر، سطح بعدی صفر است.
اگر بیت بعدی یک باشد و سطح فعلی صفر، سطح بعدی غیر صفر و معکوس آخرین سطح غیر صفر است.


امضای کاربر :
زیباترین لحظه زندگی لحظه زیبای الان توست، قدرش را بدان و از دستش مده.

دوشنبه 14 شهریور 1390 - 21:23
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
farzane_h آفلاین
ارسال‌ها : 1
عضویت: 28 /2 /1391
تشکر شده : 1

پاسخ : 3 RE انواع روش‌های کدگذاری
سلام وخسته نباشید.من یک پروژه دارم در مورد precoding در فرستنده مخابرات.شما می تونید کمکی به من کنید؟اطلاعات در این زمینه نیازمندم.
با تشکر فراوان

پنجشنبه 28 اردیبهشت 1391 - 22:53
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
تشکر شده: 1 کاربر از farzane_h به خاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند: karimiahmad /
karimiahmad آفلاین
ارسال‌ها : 55
عضویت: 15 /4 /1390
محل زندگی: تهران
سن: 25
شناسه یاهو: karimiahmad07@live.com
تشکرها : 17
تشکر شده : 24

پاسخ : 4 RE انواع روش‌های کدگذاری
با سلام خدمت شما کاربر عزیز

در این مورد اطلاعات آن چنانی ندارم فقط یک چند تا مقاله انگلیسی در این مورد دارم اگه به دردتون میخوره همین جا پیام بدید من براتون ایمیل می کنم.


راستی لطفا هر زمان پروژه تون حاضر شد فایلش رو برام بفرستید تا به اسم خودتان در وبلاگ قرار داده شود.

امضای کاربر :
زیباترین لحظه زندگی لحظه زیبای الان توست، قدرش را بدان و از دستش مده.

جمعه 29 اردیبهشت 1391 - 20:13
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
تشکر شده: 1 کاربر از karimiahmad به خاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند: saeidashoory /
saeidashoory آفلاین
ارسال‌ها : 1
عضویت: 11 /2 /1392
تشکرها : 1
تشکر شده : 1

پاسخ : 5 RE انواع روش‌های کدگذاری
kheyli aghayi dastet dard nakune ye hafte bod donbal in matn bodam kam kam dashtam khodam tarjomash mikardam ke ino didam

چهارشنبه 11 اردیبهشت 1392 - 21:56
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
تشکر شده: 1 کاربر از saeidashoory به خاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند: karimiahmad /
nakisa آفلاین
ارسال‌ها : 185
عضویت: 19 /1 /1399

پاسخ : 6 RE انواع لوستر
این روزها با پیشرفت علم و ارتقای سطح زندگی، اقتضای شرایط میباشد که برای کارهای مختلف ابزار مختلفی تهیه شود . صنعت نورپردازی و روشنایی نیز این روزها پیشرفت چشمگیری داشته است و تنوع زیادی پیدا کرده است .لوستر دیواری یکی از عناصر روشنایی بخش و به نوعی مکمل لوستر سقفی میباشد ، ولی به تنهایی نیز میتوان از آن استفاده کرد. امروزه این لوسترها به دلیل تنوع و جذابیتی که دارند علاقه مندان زیادی پیدا کرده است. یکی از دلایل محبوبیت این نوع لوستر، امکان استفاده از لامپهای کم مصرف میباشد. زیرا میتوان در مصرف برق و هزینه صرفه جویی کرد. این لوسترها در انواع مختلفی ارائه میشود مثل : چراغ بالا آینه ،چراغ بالا تابلو،چراغ دیواری دکوراتیو و ....
همچنین مغازه داران و صاحبان فروشگاه ها برای جلب توجه و جذب مشتریان، به روش های مختلف نورپردازی، محیط کار خود را آراسته میکنند و برای این منظور هم از چراغ های فروشگاهی مثل چراغ ریلی،چراغ توکار،چراغ کنار پله و .... استفاده میکنند. این چراغ ها کاربردهای زیاد و مختلفی دارد و به علت تنوع بالا میتوان در قسمتهای مختلف مغازه وفروشگاه از آنها استفاده کرد.
علاوه بر فضای داخلی، نورپردازی فضای خارجی نیز اهمیت زیادی دارد. با بهبود سطح زندگی، انتظار افراد بالا رفته و همانطور که به محیط داخلی منزل و محل کارشان اهمیت میدهند، برایشان مهم است که محیط بیرونی مثل کوچه و خیابان و یا پارک و حیاط منزلشان به زیبایی تزئین و نورپردازی شده باشد. برخی از این چراغها که کاربرد بسیاری دارند عبارتند از: چراغ چمنی،چراغ دفنی،چراغ پارکی
سایر محصولات سایت فروشگاه لوسترنوربازار:
لامپ هالوژنی
چراغ خطی
چراغ روکار

چهارشنبه 10 اردیبهشت 1399 - 15:05
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیربرای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.


پرش به انجمن :


تماس با ما | انواع روش‌های کدگذاری | بازگشت به بالا | پیوند سایتی RSS